انسان و تکنولوژی ( Technology )

انسان و تکنولوژی
5 دقیقه برای مطالعه
نویسنده : khanoomemesbah

انسان و تکنولوژی

هرگاه با واژه ای با پسوند logy آشنا می شویم ناخودآگاه به این فکر می افتیم که این واژه مرتبط با علم و منطق است ، برای مثال Biology یا Methology یا ... امروز می خواهیم بصورت خیلی ساده واژه Technology را بررسی کنیم واژه ای که بصورت روزمره خیلی استفاده می شود بدون اینکه بدانیم از کجا آمده است ، در واقع واژه ترکیبی Technology مخفف کلمه های Technic و Logy یا علم ( منطق ) است ، تکنیک از فن می آید و Logy هم از علم و دانش ، در واقع وقتی این دو را با هم ترکیب می کنیم مجموعه ای از تکنیک ها ، مهارت ها ، متدها یا روش ها و همچنین فرآیند ها را در کنار هم قرار داده این تا بتوانیم خدمات یا کالایی مرتبط به حوزه فنی به بازار معرفی کنیم. برای اطلاعاتی چند در این زمینه زمانی را با ما همراه باشید!

تکنولوژی چیست؟

تکنولوژی یا فناوری به مجموعه ای از تکنیک ها، مهارت ها، روش ها و فرایندهایی اطلاق می شود که در تولید کالاها یا ارائه خدمات یا تحقق اهداف علمی به کار بسته می شود، اساسا سیستمی که از تکنولوژی برای دریافت یک ورود و تغییر آن با توجه به کاربرد و تولید خروجی استفاده می کند، به عنوان سیستم تکنولوژیک یا سامانه فناوری شناخته می شود. مجموعه ای از تجهیزات، مهارت ها و دانش را تکنولوژی می گویند که کیفیت کار و سطح توانمندی سازمان ها را برای انجام وظایف و عملکرد هر چه بهتر و موثرتر افراد برای توسعه محصولات وخدمات فراهم می کند. دو واژه تکنو و لوژی دو واژه ای هستند که از الفبای کشور یونان گرفته شده و وارد کشورمان شده اند. تکنولوژی چيزهای بسيار بيش تری از ماشين را در بر مي گيرد. چند هويت تکنولوژيک ديگر غير از سخت افزار وجود دارد که از جمله به نرم افزار و مهارت های انسانی می توان اشاره کرد.

مسیر و اجزای تکنولوژی

بشر به قدری هر روز به اخبار و یافته‌های جدید در حوزه فناوری دست پیدا می‌کند که حتی دنبال کردن همه اختراعات و تازه‌های علمی روز دنیا تقریباً غیرممکن شده است امروزه تکنولوژی به شدت در حال تغییر است اما این تغییرات اغلب آنقدر سریع هستند که ممکن است ما خیلی متوجه آن نشویم به همین دلیل هم بی چون و چرا پذیرای این تغییرات بوده و آن‌ها را طبیعی تلقی می‌کنیم. اکثر مردم سعی می‌کنند تا دنیای دیجیتال اطرافشان را به سرعت درک کرده و خود را با شرایط تطبیق دهند. در طول روز با کلماتی نظیر گوگل، اینستاگرام، پیام رسان‌های مختلف و دستگاه‌های الکترونیکی بیشماری برخورد می‌کنیم و آگاهیم که تکنولوژی و پیشرفت آن چگونه این مفاهیم را توانسته به سرعت در دل زندگی ما بگنجاند، اما باید خود را برای تغییرات بسیار بزرگ‌تری در این زمینه نیز آماده کنیم. در حال حاظر منتظر آن هستیم که تغییرات بوجود آمده، بتواند ماهیت محصولات، کارآفرینی، سازمان‌ها و حتی خود تکنولوژی را نیز در چند سال آینده تغییر دهد. اجزاي اصلي تکنولوژي عبارتند از: سخت افزار_انسان افزار_دانش افزار_سازمان افزار.

نقش تکنولوژی در بازار

از نظر مديران بازرگاني، تکنولوژي مهم‌ترين دارايي شرکت‎ها است که کمتر موردتوجه قرار مي‎گيرد. اکثر مديران معتقدند که آينده‌ي شرکت آن‌ها تا حد زيادي به استفاده از تکنولوژي بستگي دارد. با اين وجود، بسياري از شرکت‎ها هنوز استراتژي تکنولوژي و روش مناسبي براي ارزيابي و ارزش‎گذاري دارايي‎هاي تکنولوژيک خود تدوين و پياده‎سازي نکرده‎اند. ديگر مديران، کاملاً به نقش تکنولوژي در کسب‌وکار و بازار خود پي برده‎اند، اما در شناخت فرصت‎ها و روش‎هاي بهره‎گيري از دارايي‎هاي تکنولوژي در ديگر بازارها ناکام بوده‎اند. اما مديران حرفه‎اي موفق که از بينش لازم برخوردارند، به اهميت تکنولوژي به خوبي واقفند و منابع و توجه کافي را در راستاي کسب بيشترين منافع به آن اختصاص مي‌دهند.

معایب و مزایای تکنولوژی

اما ابتدا کمی از مزایای تکنولوژی بگوییم.ساده سازی فرایندها: (از جمله ساده سازی فرایندها باید به نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان یا CRM اشاره کرد) سرعت عمل: (امکان کار کردن از راه دور و ...) ارتباطات بهتر: (تکنولوژی این امکان را به ما داده تا در هر نقطه ای جهان با کیلومترها آن طرف تر در لحظه گفتگو داشته باشیم) معایب استفاده از تکنولوژی: وابستگی شدید ( مانند:بسیاری از افراد امروزه درگیر حفظ آدرس مکان های مختلف نمی شوند چراکه با بهترین اپلیکیشن های مسیریاب به سادگی می توانند به مقصد مورد نظر خود برسند) مسئله اشتغال و رشد بیکاری! (ساده سازی و ماشینی شدن را بایست مترادف غیرانسانی شدن امور و در واقع بیکار شدن کارگران ساده و نیمه ماهر در نظر گرفت.) و ...

گستره ی تکنولوژی

انواع تکنولوژی: تکنولوژی گستره بسیار زیادی دارد ، شما می توانید تکنولوژی ها را در ماشین های صنعتی ، در فناوری های نانو ، در کامپیوترها و دستگاه و کارخانجات و .. مشاهده کنید نکته در اینجاست که در نهایت بایستی یک نفر بتواند از یک تکنولوژی استفاده فنی کند تا بتوان نام آن را تکنولوژی گذاشت. بصورت ساده اگر بخواهیم بدانیم یک چیز را می توانیم به عنوان یک Technology بشناسیم بایستی بدانیم که Technology دارای یک سری ویژگی ها باید باشد تا بتوان این نام را یدک کشید که از این ویژگی ها می توانیم این موارد را نام ببریم ؛ تکنولوژی های محسوس یا Tangible دارای طرح ، مدل راهنمای استفاده و نمونه اولیه برای خودشان هستند. تکنولوژی های نامحسوس یا Intangible مکانیزم های آموزشی و تحقیقاتی ، راهکار گشا و مشاوره ای هستند. تکنولوژی های سطح بالا تقریبا تمام خودکار و هوشمند هستند و می توانند قدرت یک مجموعه را افزایش بدهند. تکنولوژی های سطح میانی نیمه خودکار هستند و معمولا نیمه هوشمند هستند و مشکلات سطح میانی را مرتفع می کنند.تکنولوژی های سطح پایین کاملا دستی هستند و نیازهای روزمره و ساده را برطرف می کنند؛ هرگاه خواستید بررسی کنید که تکنولوژی شما از چه نوع است بایستی برآورد کنید که چه نوع نیازی را در چه سطحی برآورده می کند ، برای مثال مسواک برقی هم یک تکنولوژی است اما فناوری نانو در تولید تجهیزات هسته ای هم یک نوع تکنولوژی است ، شما براحتی می توانید با یک نگاه ساده تشخیص بدهید که کدامیک از این تکنولوژی ها در چه سطحی نیاز ما را برطرف می کنند.

و در پایان:

 به نظر شما هوش مصنوعی و تکنولوژی تا چه حد می‌تواند جایگزین نیرو و تفکر انسانی در زمینه‌های مختلف شغلی و حتی بهبود کیفیت زندگی شود؟ آیا پیشرفت سریع دنیای دیجیتال برای انسان‌ها به نوعی خطر محسوب خواهد شد؟ چشم انداز آینده‌ی بشریت با دخالت ربات‌ها و هوش مصنوعی به چه سمتی سوق پیدا خواهد کرد؟ برای پاسخ به این سوال موضوعِ بعدیِ ما را با عنوان «هوش مصنوعی» ببینید و بخوانید!

منبع : ویکی پدیا

تیجی لینک

با تیجی لینک بیشتر از یک لینک در بیوگرافی اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی داشته باشد و برند خود را در گوگل ثبت کنید و یک وبلاگ کامل برای خود بسازید.

  آخرین مطالب