مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ - مارک زاکربرگ
2 دقیقه برای مطالعه
نویسنده : khanoomemesbah

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک الیوت زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) بنیانگذار فیسبوک (FaceBook) در 14 می 1984 (24 شهریور 1363) در نیویورک به دنیا آمد. هرچند وی در یک خانواده یهودی بزرگ شده است، اما او خود را یک «ملحد» و فردی که به خدا هیچ‌گونه اعتقادی ندارد معرفی می‌کند. وی در سن 12 سالگی توانست برنامه‌ پیام‌رسانی با نام زاک‌نت (Zucknet) بسازد که مورد استقبال خانواده و دوستانش قرار گرفت.

حرفه ی مارک زاکربرگ چه بود؟

او کمی پس از شروع تحصیلات خود با چند تن از دوستانش پروژه فیس بوک را راه اندازی کرد و در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۲، اعتبار زیادی به عنوان یک برنامه نویس متبحر برای خود دست و پا کرد. بعدها فیسبوک (متا) به سرعت گسترش یافت به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک (متا) بالغ بر یک میلیارد نفر بود. در حال حاضر این رقم متجاوز از ۱٫۵ میلیارد نفر می‌باشد. 

دستاوردهای مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک به عنوان اولین کارآفرین ثروتمند زیر ۴۰ سال، ۶ امین فرد قدرتمند جهان، ۳ امین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی و ۶ امین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶ از سوی فوربس شناخته شده است. مارک زاکربرگ در ۱۸ می ۲۰۱۲ فیس‌ بوک را به یک شرکت سهامی عام تبدیل کرد. ۱۶ میلیارد دلار سهام این شرکت به فروش رسید و آن را به بزرگترین شرکت سهامی عام در کل تاریخ تا آن زمان تبدیل کرد.

حامی و پشتیبانیِ فیسبوک کیست؟

مارک زاکربرگ نیز به تنهایی نمی‌توانست دست به تاسیس چنین شرکت و شبکه‌ای آن هم در سطح جهانی بزند.با در نظر گرفتن اظهارات مقامات سیا مبنی بر اینکه این سازمان از اطلاعات ارزشمند و بی‌شماری که کاربران کشورهای مختلف به صورت رایگان در فیس‌بوک قرار می‌دهند‌ نهایت استفاده را می‌برد، کاملاً مشخص است که دولت و سازمان‌های جاسوسی آمریکا در تاسیس، راه‌اندازی، و مدیریت این شبکه بزرگ اجتماعی نقش بسزایی داشته و دارند. همچنین شرکت اسرائیلیِ Onavo در سال 2013 برنامه ی جاسوسیِ خود به ارزش 150 میلیون دلار به شرکتِ فیسبوک فروخت.

شرکت هایی که قصد خرید فیس بوک را داشتند

بسیاری از شرکت‌های بنام و مشهور ‌می‌خواستند ببینند که آیا او قصد فروش فیسبوک را دارد یا خیر. نیوزکرپ، مای اسپیس، ویاکم، یاهو، ان بی سی، مایکروسافت (دوباره) و گوگل، همگی، قصد خود را برای ورود به رقابت اعلام کردند؛ اما زاکربرگ آن را سرسختانه حفظ کرد. مؤسس ویکی‌لیکس جولین آسانژ اخیراً در مصاحبه‌ای با راشاتودی، فیس‌بوک را «بزرگ‌ترین ماشین جاسوسی‌ای که تا کنون اختراع شده است» نامید.

کمک های مالی و بشر دوستانه ی زاکر برگ

آقای زاکربرگ از زمان موفقیت خود و کسب ثروتی قابل‌توجه، میلیون‌ها دلار را صرف اهداف مختلف بشر دوستانه کرده است. یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های این کمک‌های خیریه‌ای، اهدای 100 میلیون دلار به سیستم در حال فروپاشی مدارس عمومی و رایگان نیوجرسی بود. در دسامبر 2010(آذرماه 89) وی با امضای قراداد Giving Pledge متعهد شد که در طول زندگی خود حداقل نیمی از دارایی‌هایش را به امور خیریه اختصاص دهد. بیل گیتس(Bill Gates)، وارن بافت(Warren Buffett) و جورج لوکاس(George Lucas) نیز از جمله ثروتمندان دیگری هستند که به Giving Pledge متعهد شدند.

منبع : ویکی پدیا

تیجی لینک

با تیجی لینک بیشتر از یک لینک در بیوگرافی اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی داشته باشد و برند خود را در گوگل ثبت کنید و یک وبلاگ کامل برای خود بسازید.

  آخرین مطالب