ماشین لرنینگ

ماشین لرنینگ
5 دقیقه برای مطالعه
نویسنده : mohammad

ماشین لرنینگ برنامه کاربردی و زیر شاخه ای از هوش مصنوعی است که به کامپیوترها و ماشین ها کمک می کند تا از پس انجام دادن وظایف خاصی که انسان ها نمی توانند به راحتی آن را انجام دهند، برآیند. ماشین لرنینگ اهداف خاصی دارد که از مهم ترین آنها قابلیت یادگیری ماشین های دیگر است.

ماشین لرنینگ چیست؟

ماشین لرنینگ

امروزه هوش مصنوعی در حوزه های مختلف صنعت و زندگی روزمره به کار می رود، نقش آن در پیشرفت فناوری بسیار زیاد است. ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین از مهمترین بخش های هوش مصنوعی است که کمک می ‌کند تا سیستم ها توانایی یادگیری خودکار بدون برنامه ریزی صریح را داشته باشند.

در واقعیت می ‌توان گفت که ماشین لرنینگ یک روش ساده برای تجزیه و تحلیل داده ها است که پس از شناخت الگوها با کمترین میزان دخالت انسان، فرایند تصمیم گیری و انجام کارهای مختلف را بهبود می دهد.

همه ما می دانیم که ربات ها مانند انسان ها قدرت تفکر ندارند؛ اما ماشین یادگیری در این زمینه می تواند کمک زیادی کند. با درکی که از داده های محیط دریافت می کند، امکان انجام بسیاری از کارها را برای ماشین ها و ربات ها فراهم می آورد.

چرا ماشین لرنینگ مهم است؟

چرا ماشین لرنینگ مهم است ؟

به زبان ساده باید بگوییم که ماشین لرنینگ زمینه ای از علوم کامپیوتر است که با تجزیه و تحلیل و تفسیر الگوها و ساختار داده ها از نوشتن کدهای مجدد و متعدد برای کارکرد ماشین ها و ربات ها جلوگیری می کند .

زیرا این ماشین موجب می ‌شود تا الگوریتم ها بتوانند داده ها را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیمات اساسی را بر اساس داده ها و ورودی ها بگیرند. مسئله مهم این است که الگوریتم هایی که وارد ماشین می شود، به مانند انسان می توانند از تجربیات گذشته خود یاد گرفته و کارهای جدید را بهتر انجام دهند.

پس دلیل اهمیت ماشین یادگیری این است که با کمک آن شرکت ها می توانند رفتار مشتری و الگوهای تجاری را به شکل بهتر بررسی کرده و در توسعه محصولات جدید تصمیمات مناسبی بگیرند.

امروزه تقریباً یادگیری ماشینی به یک تمایز رقابتی مهم برای بسیاری از شرکت ها تبدیل شده است و کمپانی های بزرگ مانند فیس بوک و گوگل از این ویژگی در قسمت های مرکزی خود استفاده می کنند.

یادگیری ماشینی برای چه افرادی مناسب تر است؟

یادگیری ماشینی برای چه افرادی مناسب تر است ؟

امروز یادگیری ماشینی در طیف وسیعی از کاربردها، لازم و ضروری است؛ به همین جهت اغلب شرکت ها از این سیستم برای پیشرفت بهتر استفاده می کنند.

به عنوان مثال فیسبوک از این سیستم برای شخصی سازی ارائه محصولات خود استفاده می کند و با تحلیل رفتار اعضا برای خواندن پست های یک گروه خاص، بیشتر آنها را به این گروه نشان می دهد.

اما کاربردهای ماشین لرنینگ بسیار بیشتر بوده و برای افراد زیادی یادگیری آن لازم است که در ادامه به معرفی چند مورد آن می پردازیم:

مدیریت ارتباط با مشتری

شرکت ها از مدل های یادگیری ماشین برای تجزیه و تحلیل ایمیل ها استفاده می کنند، تا اعضای تیم فروش ابتدا به مهمترین پیام ها پاسخ دهند.

هوش تجاری

فروشندگان شرکت ها با تجزیه و تحلیل یادگیری ماشین در نرم افزارهای مختلف می ‌توانند نقاط قوت و ناهنجاری ها را بهتر بشناسند.

ماشینهای خودرو

سیستم یادگیری ماشین در برخی از خودروهای، خودران قرار گرفته و با تشخیص یک شی به راننده هشدار می‌ دهند.

انواع ماشین لرنینگ یادگیری

یادگیری ماشین لرنینگ تکنولوژی پیچیده‌ای داشته، به همین سبب نیاز است که در حوزه های مختلف آموزش داده شود. تا هر کاربر متناسب هدف و کارکرد خاص خود از اشکال مختلف آن استفاده کند.

در حال حاضر سه روش اصلی برای ماشین لرنینگ و یادگیری آن وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

یادگیری تحت نظارت

یکی از اساسی ترین انواع یادگیری ماشین است که برای بهتر شدن عملکرد، باید داده ها دقیقا برچسب گذاری شوند. ماشین می تواند یک رابطه علت و معلولی بین متغیرهای مختلف داده شده به مجموعه را مشخص کند.

یادگیری بدون نظارت

در این روش، الگوریتم ماشین یادگیری داده ها را برای شناسایی الگوها مطالعه می کند و هیچ نوع کلیدی از اپراتور دریافت نمی کند. اما با تجزیه و تحلیل این داده ها همبستگی و ارتباط آنها را مشخص کرده و می تواند اطلاعات را گروه بندی و در خوشه های کاملاً مرتب سازماندهی می نماید.

یادگیری تقویتی

در این شیوه یادگیری مستقیم از روش یادگیری انسان ها الگو گرفته شده است. یعنی الگوریتم ها با مجموعه ای از اقدامات، پارامترها و مقادیر به ماشین ارائه می گردد و بعد طبق قوانین تعریف شده، ماشین احتمالات مختلف را بررسی می کند.

مهمترین کاربردهای ماشین لرنینگ در دنیای واقعی

از ماشین لرنینگ در دنیای واقعی و به خصوص در شرکت های مختلف برای مشخص کردن مدل های تجاری استفاده های زیادی می کنند.

بیشتر صنایعی که با مقادیر زیادی از داده سروکار دارند، ارزش این فناوری را درک کرده ‌اند. چرا که با جمع آوری و بررسی دقیق داده ها به شکل بهتری می ‌توانند رفتار رقبا را آنالیز کرده و تصمیمات بهتری برای کارآمدتر کردن شرکت ‌های خود بگیرند.

در این بخش به بررسی چند مورد از مهم ترین کاربردهای ماشین لرنینگ در دنیای واقعی می پردازیم:

بهبود خدمات مشتری

وجودت چت بادهای آنلاین در طول خرید مشتری، موجب شده تا به سوالات متداول و موضوعات مختلفی که برای مشاوره فروش نیاز است، پاسخ دهند.

بینایی کامپیوتر

هوش مصنوعی موجب شده تا رایانه ها اطلاعات معنی ‌داری از تصاویر دیجیتال ویدیوها و سایر ورودی های بصری به دست آورند، بینایی کامپیوتر در صنایع مختلف کاربرد دارد.

تحلیل مشتریان

هوش مصنوعی از داده های گذشته کاربران استفاده کرده و بهترین روش های فروش را برای هر مشتری ارائه می دهد.

مراقبت های پزشکی

از هوش مصنوعی برای ارزیابی سلامت بیمار در مواقع مختلف کمک می گیرند که تأثیر زیادی در تشخیص و درمان بهتر دارد.

بانکداری

بانک ها و تمامی مشاغل در حوزه مالی برای جلوگیری از تقلب های مختلف در سرمایه گذاری های کلان از این ماشین کمک می گیرند.

نتیجه گیری

نتیجه گیریه ماشین لرنینگ

آینده ماشین یادگیری با وجود تمامی مشکلاتی که در مسیر یادگیری آن وجود دارد از اهمیت بیشتری برخوردار بوده، زیرا تقریباً هوش مصنوعی در همه صنایع تأثیر گذار است. مطمئنا در آینده ای نزدیک ترکیب هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ موجب می شود، تا ماشین ها به شکل دقیق تری زبان انسان ها را بفهمند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ماشین یادگیری، دریافت هر نوع خدمات دیگری در این زمینه مجموعه تی جی لینک به بهترین شکل، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد.

منبع : ویکی پدیا

تیجی لینک

با تیجی لینک بیشتر از یک لینک در بیوگرافی اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی داشته باشد و برند خود را در گوگل ثبت کنید و یک وبلاگ کامل برای خود بسازید.

  آخرین مطالب