هوش مصنوعی چیست و چگونه کار میکند ؟ پیشرفته

هوش مصنوعی چیست و چگونه کار میکند ؟ پیشرفته
9 دقیقه برای مطالعه
نویسنده : khanoomemesbah

هوش مصنوعی چیست ؟

همان طور که در بخش اول این مقاله گفته شد، هوش مصنوعی بحث برانگیزترین فناوری قرن 21 است و انقلابی در نحوه زندگی و کار ما ایجاد کرده است. امروزه، هوش مصنوعی به طور گسترده ای برای حل مشکلات پیچیده و تسهیل وظایف انسانی استفاده می شود. عصر هوش مصنوعی پیش روی ما است و از بسیاری جهات، ما را مجذوب خود کرده است. ما در اطلاعات، مقالات و نظریه ها در مورد هوش مصنوعی غرق شده ایم. کارشناسان و غیر کارشناسان تلاش می کنند آینده ای را که ناشی از ظهور این فناوری است برای ما پیش بینی کنند. به دلیل جریان مداوم اطلاعات در هوش مصنوعی، تشخیص اینکه دقیقاً هوش مصنوعی چیست، دشوارتر می شود. تعداد کمی از ما قادر به تعریف هوش مصنوعی هستیم. بسیاری از ما آن را با سایر کلید واژه ها مانند “روبات” اشتباه می گیریم و مترادف می دانیم!

سطوح مختلف هوش مصنوعی

برای انطباق در دنیایی با محوریت تغییر، درک پیامدهای هوش مصنوعی بر جامعه و روشن شدن جایگاهمان که باید امروز در کجا بایستیم ، ابتدا باید بین انواع مختلف هوش مصنوعی تمایز قایل شویم. یک سیستم هوش مصنوعی بر اساس آن چه که از دنیای بیرون درک می‌کند و می‌تواند به آن پاسخ دهد، دارای سه سطح می‌باشد. هوش مصنوعی محدود ( Artificial Narrow Intelligence)، عمومی ( Artificial General Intelligence)و سوپر هوش مصنوعی (Artificial Super Intelligence)که در مورد هر کدام توضیحاتی می دهیم

⬅️هوش مصنوعی محدود (ANI):برای انجام یک کار واحد برنامه ریزی شده است – خواه برای بررسی آب و هوا ، بازی شطرنج ، یا تجزیه و تحلیل داده های خام برای نوشتن گزارش های روزنامه نگاری باشد. سیستم های ANI می توانند در زمان واحد یک کار را انجام دهد و اطلاعات را از یک دیتا ست خاص جمع آوری می کند. در نتیجه ، این سیستم ها نمی توانند بیش از یک وظیفه ای که برای انجام آنها تعریف شده است کار دیگری انجام دهند و انعطاف پذیری مغز ما را ندارد که مانند انسان فکر کند. حتی اتومبیل های پیشرفته خود ران نیز از چندین سیستم هوش مصنوعی محدود تشکیل شده اند و با همه پیچیدگی شان در این نوع دسته بندی می شوند.هوش مصنوعی محدود با داده های از پیش تعیین شده و از پیش تعریف شده عمل می کند ، حتی با اینکه به نظر می رسد بسیار پیچیده تر از آن باشد. هر نوع هوش دستگاهی که امروز ما را احاطه کرده است ، هوش مصنوعی محدود است. دستیارGoogle ، Google Translate ، Siri و سایر ابزارهای پردازش زبان طبیعی نمونه هایی از Narrow AI هستند. برخی ممکن است تصور کنند که این ابزارها به دلیل توانایی تعامل با ما و پردازش زبان انسانی “محدود” نیستند ، اما دلیل اینکه ما آن را هوش مصنوعی “محدود” می نامیم این است که این دستگاه ها به هیچ وجه نزدیک به هوش انسان نیستند. آنها فاقد هوشیاری ، آگاهی و هوش واقعی برای مطابقت با هوش انسانی هستند. به عبارت دیگر ، آنها نمی توانند برای خودشان فکر کنند.

⬅️هوش مصنوعی عمومی (AGI ): هوش عمومی مصنوعی به ماشین‌هایی اطلاق می شود که دارای هوش انسانی هستند. . به عبارت دیگر ، AGI می تواند هر وظیفه فکری را که یک انسان می تواند انجام دهد را،  با موفقیت انجام دهد.در حال حاضر ، ماشین آلات قادرند داده ها را سریعتر از حد ممکن پردازش کنند. اما به عنوان انسان ، ما این توانایی را داریم که تصمیم گیری آگاهانه انجام دهیم یا ایده های خلاقانه و تفکر انتزاعی و استراتژیک داشته باشیم و یا در افکار و خاطرات خود تعمق کنیم. این نوع هوش ما را برتر از ماشین ها می کند ، اما تعریف آن دشوار است زیرا در اصل ناشی از توانایی ما به عنوان یک  موجود احساسی است. از AGI انتظار می رود که بتواند استدلال کند ، مشکلات را حل کند ، در زمان عدم قطعیت قضاوت کند ، برنامه ریزی کند ، یاد بگیرد ، دانش قبلی را در تصمیم گیری ادغام کند و مبتکر ، دارای قوه تخیل و خلاق باشد. اما برای دستیابی ماشین  به هوشی شبیه به انسان ، نیاز است که قادر به تجربه و آگاهی باشند.

⬅️ سوپر هوش مصنوعی (ASI): از هوش انسانی در همه ابعاد – از خلاقیت ، تا خرد عمومی ، تا حل مسئله- پیشی خواهد گرفت. ماشین ها قادر به نمایش اطلاعاتی خواهند بود که ما در فرهیخته ترین افراد انسانی ندیده ایم. این نوع هوش مصنوعی است که افراد زیادی نگران آن هستند و نوعی است که افرادی مانند ایلان ماسک فکر می کنند منجر به انقراض نسل بشر خواهد شد. منبع: medium.com

دسته بندیِ سیستم های هوش مصنوعی

آرنت هینتز، استادیار زیست شناسی تلفیقی و علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی میشیگان، هوش مصنوعی را به چهار دسته کلی تقسیم بندی می کند که سیستم هایی که امروزه وجود دارند تا سیستم های احساسی که هنوز وجود ندارند را در بر می‌گیرد.

⬅️نوع اول: ماشین های انفعالی: نمونه این دسته deep blue است که یک برنامه شطرنج بود که در دهه ۱۹۹۰ توانست گری کاسپاروف، قهرمان شطرنج جهان را شکست دهد.

deep blue می توانست مهره های روی هر خانه شطرنج را شناسایی کند و حرکت های پیش رو را پیش بینی کند. مشکل برنامه آن بود که نمی توانست تجربه های قبلی خود را به یاد بسپارد و از آن برای حرکت های آینده اش استفاده کند. این برنامه هربار تمام حرکت های استراتژیک ممکن خود و رقیب را بررسی و آنالیز می کرد و بهترین آن ها را انتخاب می کرد. این نوع از هوش مصنوعی و برنامه های این چنینی برای هدف های محدودی قابل استفاده هستند و نمی توانند به راحتی در موقعیت های دیگری کاربرد داشته باشند.

⬅️نوع دوم: حافظه محدود: این سیستم هوش مصنوعی برعکس قبلی می تواند از تجارب گذشته برای تصمیمات آینده اش استفاده کند. برخی از کارکرد های تصمیم گیری در ماشین های خود ران از این نوع طراحی هستند. این نوع ماشین ها از مشاهداتشان برای تصمیماتی که در آینده ای نه چندان دور می خواهند بگیرند استفاده می کنند. مثلا اینکه لاینی که در آن در حال رانندگی هستند را عوض کنند. البته این نوع مشاهدات و تجربیات به صورت همیشگی ذخیره نمی شوند.

⬅️نوع سوم: تئوری ذهن:این نوع از هوش مصنوعی هنوز وجود ندارد اما اساس این عبارت روانشناختی به تمامی اعتقادات و دانش ها، آرزوها و آمال و نیت هر فرد بر می گردد و تاثیری که هر کدام از آن ها بر تصمیم گیری یک فرد دارد. این هوش مصنوعی قادر به درک و آنالیز این نوع از تصمیم گیری ها می باشد.

⬅️نوع چهارم: خود آگاهی:در این دسته سیستم هوش مصنوعی آگاهی از خود و هوشیاری وجود دارد. ماشین های دارای خود آگاهی می توانند بفهمند که در چه سطح و حالتی هستند و می توانند از اطلاعاتی که بدست می آورند احساسات دیگران را نتیجه گیری کنند. البته این نوع از هوش مصنوعی نیز همانند مورد سوم هنوز وجود ندارد.

کاربرد هوش مصنوعی در تولید

بسترِ تولید زمینه ای است که ربات ها هرچه تمام تر می توانند کار را به گردش دربیاورند. ربات های صنعتی می توانند تک تک وظایف محول شده را به طور کامل انجام دهند و جدا از کارکنان انسانی فعالیت کنند. و هم اینکه برای کارها و فرآیندهای بسیار تکراری که در هر کسب و کار توسط انسان ها انجام می شود، می توان از فرآیندهای اتوماسیون رباتیک استفاده کرد. الگوریتم های یادگیری ماشین می توانند با analytics و CRM ادغام شوند تا با کشف اطلاعات لازم، بهتر به مشتریان خدمت کنند. از چت بات ها نیز می توان برای ارائه خدمات فوری به مشتریان در وب سایت نیز استفاده کرد. و همین طور سیستم های هوش مصنوعی در برنامه های مالی شخصی، مانند Mint یا Turbo Tax، می توانند اطلاعات مالی شخصی هر فرد را جمع آوری کنند و به آن ها مشاوره مالی دهند. از برنامه های دیگر مانند IBM Watson حتی در روند خرید خانه نیز می توان استفاده کرد. به کارگیری هوش مصنوعی در یک کسب و کار تا حد زیادی نیاز به مدیریتی آشنا با هوش مصنوعی و درک آن تکنولوژی دارد. متاسفانه هنوز بسیاری از افراد به هوش مصنوعی به صورت یک افسانه نگاه می‌کنند و انتظارات غیر علمی و تا حدی تخیلی از آن دارند و نمی‌دانند که هوش مصنوعی چه تحولی را می‌تواند در کسب و کار آن‌ها ایجاد کند. امروزه نرم افزارها در وال استریت بخش عظیمی از معاملات را انجام می دهند و اینکه؛ در هر کسب و کارو سازمانی برای به کارگیری هوش مصنوعی چند مشکل عمده وجود دارد که ناشی از سیاست‌های داخلی سازمان و تصمیمات درون سازمانی است. این چالش‌ها عبارتند از: کمبود ترازهای بیزینسی_دشواری در ارزیابی_چالش های ادغام کسب و کار و هوش مصنوعی با یکدیگر_ ومسائل حقوقی. هر سیستم هوش مصنوعی به اندازه داده‌هایی که به آن داده می‌شود عملکرد خوبی خواهد داشت در حقیقت داده عنصر اصلی مورد نیاز تمام راه حل‌هایی است که هوش مصنوعی قرار است پیش روی یک کسب و کار قرار دهد، مشکل مربوط به داده ها احتمالا یکی از مسائلی است اکثر شرکت ها با آن درگیر خواهند بود که برخی از مشکلات مربوط به داده و جمع آوری آن عبارتند از:  چگونگی کیفیت و کمیت داده ها_برچسب داده ها_ قابل فهم و شرح بودن_بودن فرآیند آموزش Case-specific_ جانب داری_ مقابله با خطاهای مدل ها.

ریسک هوش مصنوعی در اتوماسیون شغلی

یکی از خطرات و جنبه های منفی گسترش هر چه بیشتر هوش مصنوعی مربوط به اتوماسیون شغلی است. یعنی بسیاری از مشاغل از جمله مشاغلی که در آن اپراتور یک وظیفه تکرار شونده را انجام می دهد به مرور زمان با رشد و توسعه هوش مصنوعی از بین خواهد رفت این در حالی است که بسیاری از این کارگران ممکن است نتوانند خود را به سطح مهارتی که برای جامعه شغلی جدید نیاز است برسانند و دچار مشکل شوند.تنها مشاغل ساده در معرض این خطر نیستند بلکه پیش بینی می شود مشاغلی مثل حسابداری و وکالت هم در آینده دچار تغییرات بزرگ شوند و نیاز به این نباشد که تعداد افراد زیادی به عنوان وکیل قوانین را حفظ کنند.واقعیت این است که هرچه سیستم های هوش مصنوعی قدرتمندتر و عمومی تر می شوند، ممکن است

در بسیاری از حوزه ها از عملکرد انسان برتر باشند. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تحول آفرین باشد. مانند انقلاب صنعتی. این می تواند به تحولات بسیار مثبتی منجر شود، اما همچنین می تواند خطرات فاجعه بار ناشی از حوادث (ایمنی) یا سوء استفاده (امنیت) را به همراه داشته باشد. همچنین در موارد امنیتی؛ سیستم های پیشرفته هوش مصنوعی می توانند سرمایه های کلیدی اقتصادی و نظامی باشند. اگر این سیستم ها در دست بازیگران بدی باشد، ممکن است از آن به روش های مضر استفاده کنند. اگر چندین گروه برای توسعه آن ابتدا به رقابت بپردازند، ممکن است پویایی بی ثباتی یک مسابقه تسلیحاتی را داشته باشد. کاهش خطر و دستیابی به مزایای جهانی هوش مصنوعی چالش های منحصر به فرد حاکمیتی را به همراه دارد و به همکاری جهانی نیاز دارد. مواردی مثل کمپین های اطلاعاتی خودکار، از بین رفتن حریم خصوصی از طریق نظارت بر پروفایل ها از جمله موارد ریسک و خطر گسترش هوش مصنوعی هستند.

و در پایان...

اگر انسان ها استفاده های درست و معقول در زمینه ی هوش مصنوعی انجام بدهند و طبق اولیت های اهداف انسانی اهدافِ کاربردیِ هوش مصنوعی را برای خدمتِ بشریت طبقه بندی کنند و به نوعی طبق آئین دین اسلام که در کلید واژه ی «عبودیت» که اهم و مهم کردن را با ظرافت در آن تعریف کرده است، به کار بسته شود در نظام مندیِ هستی این نوع تکنولوژی جایگاهِ واقعی و منظمِ خود را پیدا خواهد کرد، درست مانند چینش یک پازل و یا زنجیره.
برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ی هوش مصنوعی؛ به کتاب های «اقتصاد هوشمند؛ از تئوری تا عمل» و  Learning OpenCV 3: Computer Vision in C++ with the OpenCV Library مراجعه کنید!

منبع : ویکی پدیا

تیجی لینک

با تیجی لینک بیشتر از یک لینک در بیوگرافی اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی داشته باشد و برند خود را در گوگل ثبت کنید و یک وبلاگ کامل برای خود بسازید.

  آخرین مطالب